top of page

NASI WYKŁADOWCY

Grzegorz Berendt

 

historyk, naczelnik Biura Edukacji Publicznej oddziału IPN w Gdańsku, wykładowca historii na Uniwersytecie Gdańskim, członek Rady Naukowej Żydowskiego Instytutu Historycznego.

Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego, doktorat obronił w 1995, habilitował się w 2007. Specjalizuje się w historii Polski XX w., historii Pomorza, dziejach Żydów w Polsce i relacjach polsko-żydowskich. Autor kilkudziesięciu prac naukowych i popularnonaukowych.

Marek Brand

 

teatrolog, dramaturg, reżyser, aktor i prozaik. Twórca autorskiego Teatru "Zielony Wiatrak" działającego w Trójmieście od 1994 roku, pomysłodawca i kierownik merytoryczny Festiwalu "Zbliżenia", jego spiritus movens;

Teatrolog, absolwent Wydziału Wiedzy o Teatrze Warszawskiej Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza. Z teatrem związany od 1984. W latach 1987-1989 adept dramatu w Państwowym Teatrze Żydowskim w Warszawie.
Autor ponad trzydziestu dramatów.

Katarzyna Jerzak

 

studiowała filologię angielską na UAM w Poznaniu, a następnie literaturę porównawczą w Brown University (B.A., 1989) i Princeton (M.A. 1992 i Ph.D, 1995). Od 1995 do 2012 r. wykładała literaturę porównawczą w University of Georgia w Athens, GA (USA) jako ‘Associate Professor with tenure’. Laureatka Rome Prize z historii sztuki Akademii Amerykańskiej w Rzymie. Publikuje na temat wygnania w literaturze i sztuce (Witold Gombrowicz, Giorgio de Chirico, E.M. Cioran, Norman Manea, Henryk Grynberg, Kazimierz Brandys, Andrzej Bobkowski). Jesienią 2007 była stypendystką Collegium Budapest na Węgrzech. Obecnie jest profesorem nadzwyczajnym w Instytucie Neofilologii Akademii Pomorskiej, a w semestrze wiosennym 2013 wykładała w USA jako NEH Distinguished Visiting Professor w SUNY Potsdam (New York). Ostatnio opublikowała ksiażkę The Golden Age napisaną wspólnie z Yoann'em Lemoine. Tematem ksiażki jest utrata dzieciństwa i powrót do niego przez sztukę.

Maria Kawska

 

Wokalistka, multiinstrumentalistka, performerka, autorka tekstów i kompozytorka tworząca muzykę alternatywną oraz eksperymentalną; liderka zespołu MARIA KA; członkini kobiecego duetu udźwiękawiającego filmy nieme (m.in. kinematografii jidysz); badaczka filmu jidysz i roli kobiet w jego kreowaniu (praca magisterska opisująca temat wyróżniona w V Konkursie im. Majera Bałabana organizowanym przez Żydowski Instytut Historyczny); psycholożka, judaistka.
www.mariaka.bandcamp.com ; www.facebook.com/MariaOficjalnieKa 

Marek Suchar

 

Doktor psychologii, konsultant personalny i wykładowca na Uniwersytecie SWPS. Zawodowo zajmuje się zastosowaniami psychologii w różnych obszarach życia społecznego. Jest ponadto autorem trzech książek o Jerozolimie ("Do zobaczenia w Jerozolimie", "Światła Jerozolimy" oraz "Jerozolima: miasto i ludzie"), które są plonem jego wielokrotnych pobytów w Izraelu oraz studiów nad historią, geografią i archeologią biblijną. Jest dyplomowanym przewodnikiem po Jerozolimie.

 

Jakub Skrzypczak

 

ekskluzywny artysta klejący swą wizję z odpadków przetrawionej, niejako zwymiotowanej przeszłości, prace zachowane w atmosferze putrefacio, odcieniach nigredo, czasem sięga po sepię i nikotynę. Posługuje się techniką kolażu i montażu, nie gardzi mentalnym happeningiem. Wystawy zbiorowe i indywidualne w Warszawie, Krakowie i Łodzi. W 1997 wygrał "Art 2000 Bnei Brith" w Londynie i wziął udział w wystawie organizowanej okazjonalnie przez Bnei Brith dla artystów zasłużonych dla kultury żydowskiej. W 2011 w Warszawie „Przerwana lekcja jidysz”, w tymże roku odbył się, również w Warszawie wernisaż prac pt. „Rosa Mystica”, poświęconych postaci Róży Luksemburg oraz "Zwykłe drobiazgi" - wystawa polskich artystów podczas Preview Berlin 2011.

 

Nadchodzące wydarzenia
Amareya_Lab / laboratorium ciała i ruchu

warsztaty 15-16 stycznia 2016​, godz. 17:00 - 20:00

Warsztaty kuchni żydowskiej

17 stycznia 2016​, godz. 14:00

Warsztaty tańca izraelskiego

17 stycznia 2016​, godz. 19:00

Tu bi-szwat ט״ו בשבט Nowy Rok Drzew

24 stycznia 2016, godz. 16:30

bottom of page